تبلیغات

دسته ها
آمار سایت

پست ثابت


اخبار    ۱۹ مهر ۱۳۹۰    1,080 viewsبازدید

وعده افزایش ۳ برابری یارانه نقدی پیش از این چندین بار از سوی رئیس جمهور مطرح شد و احمدی نژاد در یکی از دیدارهای نیمه شهریورماه خود در همایش ملی جامعه اسلامی کارگران سراسر کشور با تاکید بر اینکه یکی از گام‌های اساسی عدالت برداشته شده است، یادآور شده بود: طی ۵۰ سال ۷۰ درصد یارانه در جیب ۳۰ درصد افراد می‌رفت و چه ثروتی انباشته می‌کردند.

وی با بیان اینکه ۱۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه توزیع می‌شود، اضافه کرد که می‌توان این میزان یارانه را تا سه برابر افزایش داد.

بحث هدفمندسازی یارانه ها که از سال ۸۷ به طور جدی در کشور مطرح شد و از ۲۸ آذر ماه سال ۸۹ وارد مرحله اجرا گردید، تا قبل از قانونی شدن بحثهای زیادی را بین دولت و مجلس ایجاد کرد ولی مهمترین چالشی که بر سر اجرای این قانون بین دولت و مجلس وجود داشت، مدت زمان اجرای قانون بود و در حالی که دولت معتقد بود باید در زمان کمتری بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه آزاد شود، مجلس به اجرای کندتر این قانون در مدت زمان ۵ سال و هر سال آزادسازی ۲۰درصد یارانه ها اعتقاد داشت.

بر همین اساس مجلس ابتدا با نظر دولت که در سال اول اجرای قانون ۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه آزاد شود، مخالف بود ولی در نهایت قانون به این شکل تصویب شد که آزادسازی یارانه ها طی ۵ سال ولی سه گام اجرایی شود. آنطور که مجلسی ها می گویند، دولت گام اول را بزرگ برداشت و در عین حال دولت هم معتقد بود که برای آغاز طرح باید رقم یارانه نقدی که به مردم پرداخت می شد، قابل توجه باشد تا مخالفتی از جانب مردم نداشته باشیم.

بر همین اساس، دولت یارنه نقدی مرحله اول را ۴۴۵۰۰ تومان تصویب کرد که ۴۰۵۰۰ تومان مربوط به یارانه حاملهای انرژی و ۴۰۰۰ تومان مربوط به یارانه نان بود، در مراحل بعدی هم ۱۰۰۰ تومان به عنوان یارانه نان اضافه شد و مجموع یارانه نقدی هر نفر به ۴۵۵۰۰ تومان افزایش یافت.

به هر شکل ممکن، قانون هدفمندسازی یارانه ها اجرا شد ولی پس از اجرا طی ۱۰ ماه گذشته انتقادهایی را از سوی نمایندگان مجلس و کارشناسان درپی داشت که یکی از مهمترین این انتقادها مربوط به تامین منابع مالی یارانه های نقدی است.

به اعتقاد منتقدان، دولت نمی تواند منابع مالی کافی برای تامین ماهانه بیش از ۳۲۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی ۷۳ میلیون نفر را از محل افزایش قیمت حامهای انرژی به نرخ های کنونی بدست آورد و مجبور به تامین منابع از محلی غیر از منابع هدفمندی یارانه ها می شود.

بر همین اساس دیوان محاسبات مجلس و کمیسیون اصل ۹۰ هم گزارش هایی را مبنی بر تخلف دولت در تامین یارانه های نقدی ارائه و تصریح کردند که دولت بخشی از یارانه های نقدی را از محل غیرقانونی تامین کرده است.

انتقاد دیگری که کارشناسان و فعالان بخش تولید در رابطه با اجرای این قانون مطرح می کنند اینکه دولت در حالی باید طبق قانون ۲۰ درصد منابع هدفمندی یارانه ها را به بخش تولید اختصاص بدهد که تاکنون حتی یک ریال از یارانه های آزادشده را به تولید اختصاص نداده است و تسهیلات محدودی هم که به بخش کوچکی از تولید اختصاص یافته است، از منابع بانکها و منابعی غیر از هدفمندی یارانه ها بوده است.

با این تفاسیر مشخص می شود که دولت نه تنها تمام یارانه های نقدی آزاد شده از محل افزایش قیمت حاملهای انرژی و نان را به عنوان یارانه نقدی به مردم اختصاص داده است بلکه در این بخش دچار کمبود منابع هم شده و مقداری از یارانه نقدی را از محلهای دیگری تامین کرده است. این در حالی است که طبق قانون باید ۸۰ درصد منابع هدفمندی یارانه ها به یارانه نقدی مردم اختصاص می یافت.

حال اگر دولت بخواهد میزان یارانه نقدی را سه برابر کند و از ۴۵۵۰۰ تومان کنونی به بیش از ۱۳۵ هزار تومان به ازای هر نفر افزایش دهد، تامین این رقم نیازمند سالانه ۱۲۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی است که برای تامین این عدد به نظر می رسد آزادسازی کامل قیمت حاملهای انرژی هم برای تامین ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در سال کافی نباشد دولت مجبور به استفاده از منابع دیگری برای پرداخت یارانه نقدی به مردم باشد.

ضمن اینکه ۱۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه ملی است که باید از آن به عنوان یک سرمایه زاینده اقتصادی در بخش تولید کشور استفاده شود، و پرداخت نقدی به مردم شاید در کوتاه مدت بخشی از مشکلات اقتصادی و معیشتی آنها را مرتفع سازد، ولی در بلند مدت منافع اقتصادی کشور را با خطر مواجه ساخته و با تقویت بخش مصرف بدون توجه به رشد تولید تورم فزاینده ای درکشور رخ داده، یارانه نقدی ۱۳۵ هزار تومان هم برای جبران افزایش هزینه های مردم کافی نیست و در نهایت مردم متضرر می شوند.

به نظر می رسد، اقتصاددانان و کارشناسان باید در این زمینه به کمک مسئولان دولت و مجلس بیایند و با ارائه راهکارهای مطلوب و بهینه دولت را در ادامه راه اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها کمک کنند.

 

 
ارسال نظر
نام شما *
ايميل *
ادرس وب* گزینه های الزامی

پست ثابت

امکانات جانبی
تبلیغات
مطالب محبوب سایت

آهنگهای روز